» انواع بیمه های درمانی پایه در ایران

درمان بیماری‌های مختلف هزینه‌های زیادی را بر بیمار تحمیل می‌کند. ازاین‌رو استفاده از بیمه درمان برای پرداخت بخشی از هزینه‌های درمان برای افراد ضروری است. در ایران بیمه‌های درمانی پایه از سوی دولت ارائه می‌شود که جمعیت زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
پوشش‌های بیمه درمانی پایه محدود است و افراد برای برخورداری از خدمات بیشتر معمولا به سراغ بیمه تکمیلی درمان می‌روند. در این مقاله با انواع بیمه های درمانی پایه در کشور آشنا می‌شویم. در ایران بیمه تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، بیمه خدمات درمانی و بیمه سلامت بیمه های درمانی پایه هستند. هر یک از این بیمه‌ها خدمات خاصی را از سوی سازمان مربوطه ارائه می‌کنند که اگرچه در کل مشابهت دارند اما در جزئیات تفاوت‌هایی در آنها دیده می‌شود.

 بیمه های درمانی پایه در ایران

بیمه درمان تامین اجتماعی

بسیاری از کارگران و کارکنان سازمان‌ها از بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند. افرادی که از بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند می‌تواند برای افراد تحت تکفل خود نیز درخواست بیمه درمان کنند. بیمه تامین اجتماعی با صدور دفترچه درمانی امکان استفاده از خدمات درمانی در مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی را در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌دهد. بیمه اجباری تامین اجتماعی بر اساس قوانین کار به افرادی که در یک محیط کاری نظیر سازمان‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و... مشغول به فعالیت هستند تعلق می‌گیرد. در این نوع بیمه 30 درصد حقوق فرد شاغل به عنوان حق بیمه در نظر گرفته می‌شود. از این 30 درصد تنها 7 درصد از حقوق بیمه‌گذار کسر می‌شود و پرداخت 23 درصد باقی‌مانده بر عهده کارفرما است. برای استفاده از خدمات درمانی تامین اجتماعی می‌توان به دو صورت درمان مستقیم و درمان غیرمستقیم اقدام کرد. در روش درمان مستقیم، بیمه‌گذار به طور مستقیم به مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و از خدمات درمانی به طور رایگان استفاده می‌کند. در شیوه درمان غیرمستقیم بیمه‌گذار می‌تواند به مرکز درمانی دلخواه مراجعه کند و هزینه‌های درمان را به طور کامل پرداخت کند. سپس مدارک مربوط به صورت‌حساب‌ها را به همراه پرونده پزشکی خود به شعب تامین اجتماعی ارائه کند و پس از بررسی کارشناسان مبلغ خسارت را دریافت کند.

بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح

بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح یکی دیگر از انواع بیمه های درمانی پایه در ایران است. تمامی کارکنان و پرسنل نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه و نیروی انتظامی می‌توانند تحت پوشش خدمات درمانی نیروهای مسلح قرار بگیرند. این افراد برای استفاده از خدمات درمانی باید به بیمارستان‌های نظامی سازمان‌های مربوط مراجعه کرده و به صورت رایگان یا با پرداخت بخشی از هزینه‌های درمان از خدمات بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح استفاده کنند.

بیمه خدمات درمانی

در سال 1373 پس از تصویب قانون بیمه همگانی، سازمان بیمه خدمات درمانی با هدف ارائه خدمات پزشکی به صورت همگانی و برای اقشار مختلف جامعه تاسیس شد. بیمه خدمات درمانی به صورت اجباری برای کارمندان دولت و افراد تحت پوشش آنها و اختیاری برای سایر افراد صادر می‌شود و افراد بیمه‌گذار می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد و با پرداخت بخشی از هزینه‌های درمان از پوشش‌های آن استفاده کنند.

بیمه سلامت

بیمه سلامت در سال 1393 و به منظور تحت پوشش قرار دادن افرادی که از پوشش‌های تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی برخوردار نیستند راه‌اندازی شد. بیمه سلامت از انواع بیمه های درمانی پایه تنها یک بیمه درمانی است و مستمری و خدمات بازنشستگی ارائه نمی‌کند. بیمه سلامت انواع مختلفی دارد. بیمه سلامت همگانی بدون دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار به افرادی که تحت پوشش بیمه‌های دیگر نظیر تامین اجتماعی و خدمات درمانی نیستند تعلق می‌گیرد. بیمه سلامت ایرانیان یکی از بیمه‌های سلامت است که برای دریافت آن باید نیمی از هزینه را فرد بیمه‌گذار پرداخت کند. مابقی هزینه از سوی دولت پرداخت می‌شود. بیمه سلامت روستاییان به تمام اهالی روستاها و ساکنان شهرهایی با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر تعلق می‌گیرد. پرداخت حق بیمه روستاییان به طور کامل بر عهده دولت است. بیمه سلامت کارکنان دولت به آن دسته از کارکنان دولت تعلق می‌گیرد که از بیمه تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی و بیمه نیروهای مسلح استفاده نمی‌کنند. بیمه سلامت سایر اقشار نیز برای دانشجویان، خانواده شهدا، جانبازان، طلبه‌های حوزه‌های علمیه و مددجویان سازمان بهزیستی ارائه شده است.

آخرین مطالب این وبلاگBuy Organic Traffic
Buy Social media traffic
Buy Google Search Traffic
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز  لوازم خانگی   |   ساخت وبلاگ رایگان   |   ساروج