مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مزایای بیمه تکمیلی درمان چیست و چه هزینه‌هایی را پوشش می‌دهد؟

مزایای بیمه تکمیلی درمان چیست و چه هزینه‌هایی را پوشش می‌دهد؟

تا به حال به ضرورت خرید بیمه تکمیلی درمان فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید این نوع بیمه چه فواید برای شما دارد؟ در این مقاله ما به پاسخ این سوالات پرداخته‌ایم و ضمن معرفی انواع بیمه، از مزایای بیمه تکمیلی درمان نیز صحبت کرده‌ایم.

بیمه تکمیلی درمان چیست؟

در کل بیمه‌های درمانی در ایران به دو شکل ارائه می‌شوند. بیمه‌های پایه و بیمه‌های تکمیلی. قبل از تشریح این دو نوع بیمه، اجازه بدهید یک تعریف جامع از بیمه درمانی داشته باشیم. بیمه درمانی به بیمه‌ای اطلاق می‌شود که بر اساس تعهدات خود، بخشی از هزینه‌های درمان و خدمات پزشکی را به بیمه‌گر پرداخت می‌کند. همانطور که در تعریف هم آمده است؛ این نوع بیمه بر اساس تعهداتی که دارد، تنها بخشی از هزینه‌های خدمات پزشکی و دندانپزشکی را پوشش می‌دهد. بنابراین اگر هزینه پرداختی بیمه‌گر بیش از تعهدات بیمه پایه شود، چاره چیست؟ در این شرایط است که لزوم خرید بیمه‌های تکمیلی احساس می‌شود. بیمه‌های پایه که توسط نهادهای خاصی مانند سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و... ارائه می‌شوند؛ تنها بخشی از هزینه‌های درمان بیمه‌گر و افراد تحت تکلفش را پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال اگر بیمه پایه شما تامین اجتماعی باشد، فقط درصدی کمی از هزینه ویزیت، دارو یا عمل‌های جراحی توسط سازمان تامین اجتماعی پوشش داده می‌شود. البته که در مراکز درمانی این سازمان، خدمات پزشکی به صورت رایگان ارائه می‌شود. اما هم تعداد این مراکز کم است و هم گرفتن نوبت در آنجا ممکن است چندین روز طول بکشد. بنابراین بهتر است در کنار بیمه پایه خود، از مزایای بیمه تکمیلی درمان نیز استفاده کنید. شرکت‌های مختلفی این نوع بیمه نامه را ارائه می‌دهند و تنها تفاوت‌شان شرایط استفاده از بیمه، میزان تعهدات و خدمات و هزینه‌های تحت پوشش است.


مزایای بیمه تکمیلی چیست؟

حال که با انواع بیمه آشنا شده‌اید وقت آن رسیده است که با مزایای بیمه تکمیلی درمان نیز آشنا شوید. به غیر از تعهدات شرکت بیمه‌گزار، نوع بیماری و خدمات پزشکی که دریافت می‌کنید نیز بر روی میزان پوشش بیمه تکمیلی تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید بدانیم که هر بیماری تا چه سقفی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد. بیمه تکمیلی هم به صورت گروهی، هم به صورت انفرادی و هم به صورت خانوادگی قابل انجام است. به غیر از بیماری‌های تحت پوشش، حق بیمه دریافتی از بیمه‌گر و سقف تعهدات بیمه‌گزار برای هر بیماری نیز بسیار مهم است. بنابراین در ادامه هم در مورد بیماری‌های تحت پوشش بیمه تکمیلی سامان و هم در مورد سقف تعهدات آن صحبت می‌کنیم.

پوشش‌های بیمه تکمیلی

 • هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان. بیمه‌های تکمیلی مازاد تعهدات بیمه‌های پایه نسبت به هزنیه بستری شدن بیمه‌گر و افراد تحت تکلف او در بیمارستان را پرداخت می‌کنند.
 • هزینه‌ ویزیت پزشک و دارو و خدمات اورژانس
 • هزینه‌ استفاده از آمبولانس در داخل شهر یا بین شهری
 • هزینه‌های دندانپزشکی. این هزینه‎ها گاهی بخش عمده‌ای از هزینه‌های درمانی خانوار را تشکیل می‌دهند. بیمه‌های تکمیلی با پوشش این نوع خدمات می‌توانند تا حدود زیادی هزینه‌های داندانپزشکی بیمه‌گزار و افراد تحت تلکف او را جبران کنند.
 • هزینه‌های خرید اروتز و پروتز
 • هزینه‌های اقامت همراه در بیمارستان برای بیمار‌ان زیر 7 سال و بالای 70 سال
 • هزینه‌های جراحی و اصلاح عیوب انکساری چشم
 • هزینه‌های پاراکلینیکی. برخی از ناهنجاری‌ها و مشکلات نهفته در بدن به گونه‌ای هستند که پزشک برای تشخیص آنها نمی‌تواند به بررسی علائم ظاهری تکیه کند و حتما باید از تست‌های آزمایشگاهی که به کمک تجهیزات پزشکی انجام می‌شود استفاده کند. به این نوع خدمات، پاراکلینیکی گفته می‌شود. سونوگرافی، آندوسکوپی، تست تنفسی، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز و مثانه، انواع اسکن، MRI، ماموگرافی، استرس اکو و دانسیومتری، تست آلرژی، اکوکاردیوگرافی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی از جمله خدمات پاراکلینیکی هستند که تحت پوشش بیمه تکمیلی می‌باشند.
 • هزینه‌ جراحی‌های اساسی مانند سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، قلب و پیوند ریه، کلیه و مغز استخوان
 • هزینه جراحی‌های سرپایی
 • هزینه خدمات آزمایشگاهی
 • هزینه‌های زایمان. همانطور که می‌دانید امروزه زایمان چه به صورت طبیعی انجام شود و چه به صورت سزارین، هزینه‌های سرسام‌آوری دارد. یکی از مزایای بیمه تکمیلی پوشش این هزینه‌هاست. در واقع شما با خرید بیمه تکمیلی و سپری شدن دوره انتظار می‌توانید از پوشش بیمه زایمان استفاده کنید.
 • هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری

سقف تعهدات بیمه تکمیلی سامان

همانطور که گفتیم بیمه‌های تکمیلی هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی قابل ارائه هستند. اما شرایط استفاده از بیمه‌های تکمیلی گروهی کمی متفاوت از بیمه‌های انفرادی است. به عنوان مثال بیمه‌های تکمیلی گروهی حتما باید توسط کارفرما و برای گروهی از کارمندان یا کارگران به صورت یکجا انجام شود. اما نوع انفرادی این بیمه به هر کسی که یک نوع بیمه پایه دارد اجازه می‌دهد که از مزایای بیمه تکمیلی استفاده کند. شرکت‌های ارئه‌دهنده این نوع بیمه طرح‌های مختلفی دارند که در هر کدام سقف تعهدات متفاوت است. شرکت بیمه سامان 6 طرح اصلی برای ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمان دارد. در هر کدام از این طرح‌ها علاوه بر نرخ بیمه، سقف تعهدات نیز متفاوت است. نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که هر چه حق بیمه پرداخت شده کمتر باشد، سقف تعهدات نیز کمتر می‌شود. طرح عقیق، یکی از 6 طرحی است که شرکت بیمه سامان برای پوشش بیمه تکمیلی درمان به مشتریان خود عرضه می‌کند. حق بیمه دریافت شده بابت این طرح نیز بر اساس سن فرد بیمه شده متفاوت می‌باشد. در جدول زیر می‌توانید حق بیمه طرح عقیق سامان را بر اساس سن مشاهده کنید.


نتیجه‌گیری

با یک حساب سر انگشتی و احتساب منفعتی که این بیمه در مقابل هزینه‌ای که برای خریدش پرداخت می‌کنید برای‌تان به همراه دارد حتما به مزایای بیمه تکمیلی و اهمیت آن پی برده‌اید. به طور کلی شما با خرید این بیمه و پرداخت حق بیمه بسیار اندک می‌توانید از تعهدات متنوع آن استفاده کنید. به عنوان مثال با خرید بیمه تکمیلی سامان و پرداخت سالانه حدود 2 میلیون تومان می‌توانید از 135 میلیون پوشش درمانی این بیمه استفاده کنید. شاید پرداخت 2 میلیون تومان در نگاه اول به نظر سنگین برسد، اما پوشش‌هایی که می‌توانید در طول یکسال از آنها بهره‌مند شوید ارزشش را دارد.


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو مشاهده